شناخت و معرفی اعضای کامل بدن ماهی چگونه است؟

 شناخت و معرفی اعضای کامل بدن ماهی چگونه است؟

 شناخت و معرفی اعضای کامل بدن ماهی چگونه است؟

در ادامه این مقاله می خواهیم به بررسی، شناخت و معرفی اعضای کامل بدن ماهی بپردازیم تا با اعضای این جاندار بیشتر آشنا شویم. به عبارت دیگر می توان گفت می ‌خواهیم متن و محتوایی را در رابطه با ساختمان بدن ماهی ها ارائه دهیم و به شناخت و معرفی اعضای کامل بدن ماهی ها بپردازیم. همچنین می ‌خواهیم مطالبی را در مورد فواید مصرف ماهی ها و دسته بندی آن ها ارائه دهیم تا با انواع مختلفشان بیشتر آشنا شویم.

 

شناخت و معرفی اعضای کامل بدن ماهی:

همان طور که می دانیم ماهی ها دارای بدن دوکی شکل می باشند و شکل و برش عرضی آن ها، بض می باشد. به همین منظور است که ماهی ها دارای انواع مختلفی از جمله پهن، باریک، مار مانند، کشیده، کروی و….. می باشند.

اگر بخواهیم به شناخت و معرفی اعضای کامل بدن ماهی بپردازیم می توانیم بگوییم که آن ها اعضای مختلف و متنوعی دارند که هر یک از این اعضا دارای شکل و شمايل خاصی می باشند. اعضای کامل بدن ماهی ها به شرح زیر می باشد:

 • بیضه یا تخمدان ها: همان طور که می دانیم ماهی ها دارای جنسیت نر و ماده می باشند که بیضه و تخمدان دارند. تخمدان ماهی ها دراز می باشد؛ اما برخی از آن ها دارای تخمدان کوتاه نیز هستند. همچنین می توان گفت رنگ تخمدان و بیضه ها بستگی به نوع ماهی دارد. به همین منظور است که تعداد تخم های بسیاری در تخمدان ماهی ها وجود دارد.
 • دستگاه عصبی و دستگاه گوارش: دستگاه عصبی و مغز ماهی ها کوچک و کوتاه می باشد. همچنین نیمکره های مغز آن ها کوچک است؛ اما دارای مخچه بزرگی می باشند. علاوه بر این، دستگاه گوارش ماهیان نیز از دهان آن ها شروع شده و به مخرجشان ختم می شود.
 • کیسه شنای ماهی ها: کیسه شنای ماهی یکی از اصلی ترین اعضای آن می باشد؛ چرا که باعث حفظ تعادل ماهی ها می شود و چون ماهی ها برای شنا می بایستی سبک باشند، دارای یک کیسه شنا هستند که به آن کیسه گاز نیز گفته می شود.
 • خط جانبی: بسیاری از ماهیان دارای خط جانبی روی بدن خود می باشند که با استفاده از آن می توانند حرارت آب و مقدار شوری آن را حس کنند.
 • گردش خون: گردش خون ماهی ها با کمک قلب انجام می ‌شود که قلب مانند پمپ خون را به طرف آبشش ها برای گرفتن اکسیژن می فرستد.
 • سوراخ های بدن: سوراخ های بدن ماهی شامل چشم، آبشش و دهانشان می باشد و دارای دو سوراخ حسی در هر طرف بدن می باشند که مانند بینی عمل می کند.
 • زوائد بدن ماهی ها: باله ها از زوائد بدن ماهی ها به شمار می روند. به عبارت دیگر، ماهی ها دارای باله های شکمی، پشتی و سینه ای می باشند که با استفاده از آن ها می توانند شنا کنند.

 

فواید مصرف ماهی:

در مطالب بالا به بررسی، شناخت و معرفی اعضای کامل بدن ماهی ها پرداختیم و اطلاعات کمی را در مورد عملکرد هر یک از اعضای مختلف آن ها بیان کردیم. همان طور که می دانیم اعضای بدن ماهی ها قابل خوردن نمی باشند و فقط گوشت آن ها خوردنی می باشد. اما به طور کلی می ‌توان گفت ماهی ها دارای فواید و خواص بسیار زیادی هستند که از جمله خواصشان می ‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. کاهش بیماری های قلبی و سکته مغزی: ماهی به دلیل اینکه دارای اسید های چرب امگا ۳ می باشد، برای سلامت قلب و جلوگیری از سکته مغزی بسیار مفید و خوب می باشد. به عبارت دیگر می ‌توان گفت بر اساس گزارش هایی که تا کنون انجام شده است، مصرف منظم ماهی می تواند از خطرات قلبی و سکته مغزی جلوگیری کند و این بیماری ها را کاهش دهد.
 2. برخورداری از مواد مغذی مناسب برای سنین رشد: از آن جایی که مصرف اسید های امگا ۳ برای سنین رشد لازم و ضروری می باشد، افراد می توانند با خوردن ماهی این اسید های چرب را برای بدنشان تأمین کنند و در سلامتی چشم، مغز و دیگر اعضای بدنشان نقش گسترده ای داشته باشند.
 3. جلوگیری از افسردگی: مصرف منظم ماهی می تواند جایگزین قرص ضد افسردگی شود؛ چرا که ویتامین و پروتئین های موجود در ماهی از افسردگی و غم و اندوه جلوگیری می کند.
 4. سرشار از ویتامین:D همان طور که می دانیم بسیاری از افراد با کمبود ویتامین دی مواجه هستند. به همین منظور آن ها با شناخت و معرفی اعضای کامل بدن ماهی می توانند اعضای ویتامین دار آن را مصرف کنند و این ویتامین را در بدنشان تامین کنند.
 5. تقویت و حفاظت از حس بینایی: اسید های چرب امگا ۳ می تواند باعث تقویت حس بینایی شود و افراد می توانند با مصرف ماهی به طور منظم از این حس محافظت و مراقبت کنند.
 6. پخت آسان و مزه بسیار لذیذ: ماهی از جمله غذاهایی است که روش پخت آن آسان و مزه بسیار خوبی دارد و افراد می توانند آن را در سریع ترین زمان ممکن آماده کنند و از مزه و طعم بی نظیر آن لذت ببرند. همچنین می توانند علاوه بر بهره مندی از مزه و طعم ماهی، از خواص و فواید آن نیز بهره مند شوند.

 

دسته بندی ماهی ها:

همان طور که در بالا به شناخت و معرفی اعضای کامل بدن ماهی پرداختیم، می دانیم که آن ها در دسته بندی های مختلف قرار دارد. اما به طور کلی می‌ توان گفت ماهی ها به سه دسته تقسیم می شوند. ماهی ها بر اساس دسته بندی عبارت اند از: ماهی های استخوانی، غضروفی و بدون آرواره.

ماهی های استخوانی که اگر بخواهیم به شناخت و معرفی اعضای کامل بدن این ماهی ها بپردازیم، می توانیم بگوییم اسکلت آن ها استخوانی است و پوشش بدنشان فلس می باشد. ماهی های غضروفی هم از جمله ماهی هایی هستند که دارای ستون مهره و غضروف می باشند و به دلیل ذخیره کلسیم و ویتامین ها در خود، ستون مهره آن ها سخت و محکم می باشد.

ماهی بدون آرواره هم از جمله ماهی هایی است که فاقد باله های جفتی می باشد و اسکلت بدون استخوان دارد و معمولاً تغذیه آن با عمل مکش انجام می‌ شود.

خلاصه اینکه در این متن و محتوا به شناخت و معرفی اعضای کامل بدن ماهی و خواص و فوایدی که دارد، پرداختیم تا افراد بتوانند با مصرف منظم این ماده غذایی از بیماری ها و مشکلات مختلف جلوگیری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *